| Part Number | SMC3K30CAHM3 57 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 370970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Directional 30V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMC3K30CAHM3 57 |
| Datasheet download |
| Part Number | SMC3K30CAHM3 57 |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Configuration | Single |
| ESD Protection | No |
| Product Dimensions | 7.11(Max) x 6.22(Max) x 2.6(Max) |
| Screening Level | Military |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 30 V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 3000 |
| Supplier Package | DO-214AB |
| Minimum Breakdown Voltage | 33.3 V |
| Maximum Clamping Voltage | 48.4 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 2 uA |
| Maximum Peak Pulse Current | 62 A |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Test Current | 1 |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 2DO-214AB |
| Replacement Part Number | PART-SMC3K30CAHM3 57 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 200W 2-Pin SOD-123 T R Download PDF datasheet for RSA5MGTR.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 6.5V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ6.5A-TR.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 102V 1.5KW 2-Pin DO-201 T R Download PDF datasheet for 1.5KE120A.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 15V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ15CA-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Directional 48V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for SMC3K48CAHM3 57.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 54V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ54A-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Directional 28V 3600W 2-Pin DO-218AC Plastic T R Download PDF datasheet for SM5S28ATHE3 I.pdf |
|
Toshiba | Diode Zener Single 12V 5% 150mW 2-Pin fSC Download PDF datasheet for DF2S12FS(TH3,T).pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 40V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ40CA-E3 52.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Directional 3.3V 35W 2-Pin X1-DFN1006 T R Download PDF datasheet for DESD3V3S1BL-7B.pdf |